PRESS RELEASES

17.03.2015

AE Arma-Elektropanç’ın Sunduğu Çözümler ile Artık Oteller Daha Akıllı

Türkiye’nin en güçlü teknik müteahhitlik şirketi AE Arma-Elektropanç, sunduğu teknolojik ve akıllı çözümler ile turizm sektörünün en önemli servis sağlayıcısı olan otellere minimum maliyetle maksimum müşteri memnuniyeti sunuyor.

Turizm sektörünün en önemli servis sağlayıcısı olan oteller son yıllarda minimum maliyetle maksimum verim almak için akıllı bina sistemlerini kullanmaya başladılar. Bu süreçte teknoloji, akıllı çözümlerin üretilmesinde ve bina otomasyon sistemlerinin yaratılmasında en önemli dinamik olarak dikkat çekiyor.

Antalya’nın turizm beldesi Kundu bölgesinde bulunan Mardan Palace Hotel, İstanbul Ataşehir’de bulunan Radisson Blu Hotel, Azerbaycan’ın Shahdağ bölgesinde bulunan Shahdağ otelleri, Dubai’deki Rixos the Palm Dubai ve Jumeirah Zabeel Saray gibi önemli otel projelerinin teknik müteahhitliğini üstlenen AE Arma-Elektropanç, akıllı otellerin teknolojik alt yapılarını akıllı sistem çözümleri ile gerçekleştirdi.

AE Arma-Elektropanç imzasıyla gerçekleştirilen akıllı uygulamalardan en dikkat çekeni ise radyo frekansıyla çalışan kablosuz kumandalar.  Odalarda otomasyon arabirimi olarak radyo frekansıyla çalışan kablosuz kumandalar özel geliştirilen menü yapısı, LCD gösterge ve butonlarının yanı sıra otel imajını destekleyen dekoratif baskı ile dikkat çekiyor. Kumanda her hangi bir alıcıya yöneltmeye gerek olmadan oda veya odaların herhangi bir bölgesinde klima, aydınlatma ve perdelere komut vermek için kullanılabiliyor. "Do-not-disturb" veya "Clean my room" seçimleri de bu uzaktan kumandalarla yapılabiliyor. Yapılan seçim oda girişinde bulunan dekoratif lambalarla görselleştirilmekte aynı zamanda otel otomasyon sistemine aktarılarak ilgili birimlerin haberdar edilmesi sağlanıyor.

Ayrıca Fidelio rezervasyon sistemi ile entegre edilen oda otomasyonları, odanın rezervasyon durumunu dikkate alarak değişik senaryoları otomatik olarak uygulamaya koyabiliyor. Örneğin boş bir odada klima sistemleri ekonomi modunda bırakılırken, check-in gerçekleştiği anda konfor moduna geçmek üzere “set” değerleri otomatik olarak değiştiriliyor, check-out ile aynı işlemler tekrarlanıyor.

Yangın alarm sistemi diğer bina sistemleriyle entegre edilerek, önceden programlanmış yangın senaryolarının bina otomasyon sistemi ile aynı anda ve bağımsız bir şekilde işletilmesi amaçlanıyor. Yangın alarm sisteminden gelen bilgiler bir haberleşme köprüsü ile Bacnet protokolü kullanılarak bina otomasyon sistemine aktarılıyor. Duman kontrol işlemleri için kullanılan damperler, fanlar, aspiratörler ve diğer mekanik cihazların kontrolü yangın alarm sistemi üzerinden yapılabiliyor. Bu amaçla yüzlerce mekanik cihazı kontrol etmek ve izlemek üzere hazırlanmış bir duman kontrol mimik panosu tesis edildi.

AE Arma-Elektropanç Proje Müdürü Vahit Çetin; “Akıllı otellerde artık müşteriler odalarında bulunan tabletler ile odalarının perdelerini kapatabiliyor, perdelerin kaçta açılacağını programlayıp, konsiyerj hizmetlerini ayarlayabiliyor. Ayrıca akıllı otellerin odalarında kendi kendini karartabilen ve aynı zamanda bir ekran olarak kullanılabilen camlarda kullanılıyor. Akıllı otellerde, aşırı su tüketiminin takibi, internete bağlı lambalar, rüzgârdan üretilen elektrik, kişiselleştirilebilen sistemler ve enerji tasarrufu gibi sistemler ön plana çıkıyor” diyor.

Çetin ayrıca, son dönemde yapılan birçok 5 yıldızlı otelde bu tür akıllı çözümlerin kullanıldığını ve bu sayede düşük maliyetin yanı sıra maksimum müşteri memnuniyeti hedeflendiğinin altını çiziyor.  Çetin, bir turizm ülkesi olan Türkiye’de otellerin akıllı uygulamaları hayata geçirmesinin müşteri memnuniyetini artıracağını ve dolayısıyla Türkiye’nin turizm alanında cazibesini artıracağını vurguluyor.