PRESS RELEASES

31.03.2017

AE Arma-Elektropanç Dördüncü Kez Tahvil İhracı Gerçekleştirdi

Dünyanın en büyük uluslararası 250 müteahhitlik firması arasında yer alan  AE Arma-Elektropanç, yeni bir tahvil ihracı gerçekleştirdi. AE, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) ana yatırımcısı olduğu 2 tertip (tranche) olarak toplamda 80 Milyon TL’lik tahvili sermaye piyasalarına sundu.

Türkiye'nin lider teknik müteahhitlik firması AE Arma-Elektropanç, Tacirler Yatırım Menkul Değerler aracılığı ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) ana yatırımcısı olduğu 2 tertip (tranche) olarak toplamda 80 Milyon TL’lik tahvil ihracını gerçekleştirdi. Yatırımcılarına sunduğu güven ile sektörün önemli oyuncularından biri olarak yerini alan AE, 5 Mayıs 2015’te 25 milyon TL’lik, 2 yıl vadeli ve 25 Kasım 2015’te 10 milyon TL değerinde bir bono ve 10 milyon TL’lik ihracı gerçekleştirmişti.

30 ay vade ile gerçekleşecek

Geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirdiği tahvil ve bono ihraçlarıyla yatırımcısına güvenilirliğini kanıtlayan AE, 20 milyon TL tutarında 18 ay vadeli ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) 28 milyon TL ile yatırımcısı olduğu 60 Milyon TL tutarında 30 ay vadeli olmak üzere iki tertip (tranche) olarak ihracını gerçekleştirdi.

3 kıtada 16 proje

Gerçekleştirdiği projeler ve çalışmalarla dünyanın en büyük 250 müteahhitlik firması arasında yer alan AE’nin, hali hazırda devam eden yurt içinde 3, yurt dışında 13 projesi bulunuyor. Türkiye’ye ek olarak; Rusya, Dubai, Katar, Lübnan, İngiltere iştirakleri ve Azerbaycan, Abu Dhabi, Moskova şubeleri ile eski Sovyetler Birliği ülkeleri, Orta Doğu, Avrupa ve Kuzey Afrika’da (MENA) faaliyetlerine devam eden AE Arma-Elektropanç, tahvil ihracı gibi finansman çalışmalarıyla bu ülkelerde de gücünü kanıtlamayı amaçlıyor.

Yatırımcılara Türkiye’de kolay ulaşacakları, getirisi yüksek bir tahvil imkanı sunduklarını belirten AE Arma-Elektropanç Yönetim Kurulu Üyesi Burak Ç. Kızılhan;

“AE olarak, geçtiğimiz yıllarda  olduğu gibi, bu yılda başarılı ve beklentilerimizi karşılayan bir tahvil ihracı gerçekleştirdik. Özel Sektör Tahvil (ÖST) piyasasının derinleşmesini çok önemsiyoruz. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) katılımcı olduğu bu tahvil ihracımızın, ÖST piyasasının derinleşmesi için çok önemli ve öncü bir örnek olacağını düşünüyoruz. Tahvil ihracından elde edilen kaynakları, işletme sermayesi ihtiyaçlarımızın karşılanmasında, kısa vadeli finansal borç yapımızın refinansmanında ve projelerimizin yatırım harcamalarında kullanmayı planlıyoruz.” diye konuştu.