ПРЕСС РЕЛИЗ

19.03.2014

Aile Şirketlerinin Büyümesi Kurumsallaşma İle Mümkündür!

AE Arma-Elektropanç Yönetim Kurulu Üyesi Burak Kızılhan, Uludağ Üniversitesi İşletme Topluluğu’nun düzenlediği 2. Girişimcilik ve İnovasyon Günleri’nde Türkiye ve dünyadaki aile şirketlerinden örnekler verip, aile şirketleri için kurumsal yönetimin önemine değindi.

Türkiye’nin en güçlü teknik müteahhitlik şirketi AE Arma-Elektropanç Yönetim Kurulu Üyesi Burak Kızılhan, Uludağ Üniversitesi İşletme Topluluğu’ tarafından düzenlenen 2. Girişimcilik ve İnovasyon Günleri’nde aile şirketlerinde profesyonellik ve gelecek planlaması konusunda bilgi ve tecrübelerini üniversiteli gençlerle paylaştı.

Burak Kızılhan, toplam şirket sayısının 2 milyon civarında olduğunun tahmin edildiğini Türkiye’de şirketlerin yüzde 99'unu aile şirketlerinin oluşturduğunu belirtti. “Bu durum Türk ekonomisini aile şirketlerinin yönettiğini gösteriyor” diyen Kızılhan; Dünyada da aile şirketlerinin ülke ekonomilerindeki konumu farklı değil. Dünyanın en büyük 500 şirketinin yüzde 40'ını aile şirketleri oluşturuyor. Avrupa'da şirketlerin yüzde 60'ını, Latin Amerika'da yüzde 65-90'ını, Kuzey Amerika ve Asya'da ise yüzde 95'ini aile şirketleri oluşturuyor” dedi.

Gelecek yıllarda aile şirketleri için kurumsallığın öne çıkması gerektiğine değinen Kızılhan konuşmasını “Aile şirketlerinin başarılarını gelecek nesillere taşıyarak büyümesi önündeki tipik engellerin ortadan kaldırılması kurumsal yönetim ile mümkündür. Kurumsal yönetim, genç nesil aile üyelerinin şirket içinde alabileceği rollerin belirlenmesi sürecinin net olmaması, nesiller arası geçiş aşamalarında sorunlar yaşanması, aktif ve pasif aile üyeleri arasındaki beklenti farklılıkları gibi sorunların önüne geçer” diyerek sürdürdü. Kurumsal yönetimin aile şirketlerinde krizlere karşı daha dayanıklı bir yapı oluşturduğunu ve şirket performansının artmasını sağladığını vurgulayan Burak Kızılhan, şirket değerini artırıcı rolü ile kurumsal yönetimin aile şirketlerinde sürdürülebilirlik sağladığını belirtti.

Burak Kızılhan, Ortadoğu’nun inşaat alanındaki en etkili isimleri arasında yer alıyor

Burak Kızılhan, Ortadoğu’nun en prestijli yayın kuruluşlarından Construction Week’in belirlediği, bölgenin en etkili 100 ismini kapsayan Power 100 listesinde iki yıldır listenin en genç ismi olarak yer alıyor. Londra’daki University of Hertfordshire’da Elektrik-Elektronik Mühendisliği üzerine eğitim alan Kızılhan, yine Londra’da bulunan Brunel University’de Mühendislik Yönetimi Master’ı yapmıştı. Burak Kızılhan 2 yıl Schneider Electric İngiltere’de çalıştıktan sonra aile şirketi AE Arma-Elektropanç’ta göreve başlamıştı. Burak Kızılhan, Gyiad üyesi, İNDER YK üyesi ve Endeavor Türkiye üyesidir.